W tym roku alumni III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie przygotowali sztukę teatralną zatytułowaną Ikona. Dwoista natura greckiego słowa eikon ma swoje odzwierciedlenie w fabule przedstawienia. Symboliczny obraz czy wyrazista postać? Widzowie od początku muszą konfrontować się z tym pytaniem. Ponadto tytułowa ikona przechodzi długą drogę dziejową, a każdy kto się z nią zetknie, pobudzany jest do refleksji o sens wiary.
Główną postacią sztuki jest błogosławiony Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, który wywoływany jest na scenę w roli komentatora, będącego cieniem wydarzeń osadzonych w kontekście cichej wojny między dwoma obliczami wiary. Jako jej symboliczne wyrażenia wskazane zostały serce i rozum, co stanowi nawiązanie do obietnicy zawartej w starotestamentalnej Księdze Ezechiela. Wartym zauważenia jest fakt, że cała narracja została zaczerpnięta z oryginalnych wypowiedzi prymasa Wyszyńskiego.
Bohaterami sztuki są autentyczne osoby działaczy socjalistycznych, na czele z towarzyszem Bolesławem Bierutem, którego nadrzędnym celem jest władza, uświęcająca wszelkie środki podejmowane do jej uzyskania. Otoczony jest on murem współpracowników, zarówno świeckich jak i duchownych, stających w różnych momentach życia przed ikoną, przymuszonych w ten sposób do odpowiedzi na zasadnicze pytanie o ich wiarę.
W tło tych historycznych wydarzeń wpisany jest również epizod wojskowy błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Niezłomny męczennik za wiarę odpowiada na ideologię postawą spokoju i trwania na modlitwie, niezależnie od okoliczności zewnętrznych usiłujących go złamać. Wątek ten ma szczególne znaczenie w roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego i stanowi hołd dla jego pamięci w miejscu, gdzie przygotowywał się do kapłaństwa.
Ostatnim z podjętych wątków jest zdefiniowanie świętości, najbardziej pożądanego efektu sercem przyjętej wiary. Do tego celu wykorzystany został motyw cudu. Opowieść ojca pozwala dostrzec kalejdoskop jego przeżyć załamania i zdruzgotania zestawiony z tlącą się iskrą nadziei wyrażoną w modlitwie oraz oddaniu wstawiennictwu błogosławionego prymasa.
Scenariusz został napisany przez jednego z alumnów, a reżyserem sztuki jest Ryszard Jabłoński.
Klerycy III roku WMSD w Warszawie
Terminy wystawiania sztuki:
Sztuka jest wystawiana w gmachu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 52/54. Wstęp jest wolny – trzeba jedynie zarezerwować bilet za pośrednictwem tej strony (grupy powyżej 6 osób prosimy o kontakt mailowy: ikona@wmsd.waw.pl).
Po spektaklach będzie możliwość złożenia dobrowolnej ofiary na rzecz naszego wyjazdu studyjnego.
Po wszystkich spektaklach serdecznie zapraszamy do naszej kawiarenki, gdzie będzie możliwość spotkania się z nami i porozmawiania – jesteśmy bardzo ciekawi Państwa przemyśleń.
Styczeń:
-
11.01 sobota 16:00 i 19:00
-
12.01 niedziela 16:00 i 19:00
-
18.01 sobota 16:00 i 19:00
-
19.01 niedziela 16:00 i 19:00
-
25.01 sobota 16:00 i 19:00
-
26.01 niedziela 16:00 i 19:00
Luty:
-
15.02 sobota 16:00 i 19:00
-
16.02 niedziela 16:00 i 19:00
-
22.02 sobota 16:00 i 19:00
-
23.02 niedziela 16:00 i 19:00
Miejsca można rezerwować wyłącznie przez stronę internetową najpóźniej w dniu wystawiania sztuki na dwie godziny przed rozpoczęciem.
W razie problemów lub chęci rezerwacji biletów dla większej grupy osób, prosimy o kontakt na email: ikona@wmsd.waw.pl
REZERWACJA ONLINE
Krok 1: Wybór terminu i liczby osób.
Krok 2: Wybór miejsc.
Krok 3: Dane kontaktowe.
Po pomyślnie dokonanej rezerwacji zostanie wysłany mail potwierdzający razem z niezbędnymi informacjami, z którymi należy zapoznać się przed przybyciem do seminarium. Posimy o zajmowanie uprzednio zarezerwowanych miejsc.
Osoby zainteresowane zdobyciem plakatu z wszystkimi terminami prosimy o kontakt mailowy (ikona@wmsd.waw.pl).
Informujemy, że Administratorem Państwa danych jest Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Państwa dane będą przetwarzane w związku z uczestnictwem w spektaklu „Ikona”. Więcej informacji u Administratora (sekretariat@wmsd.waw.pl).